Galileo Galilei İtalyan Lisesi Galileo Galilei İtalyan Lisesi
SSS

SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

          1.  Türkiye’deki iki İtalyan Lisesinin birbirinden farkı nedir?

İki İtalyan Lisesi de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından tanınan, yabancı okul statüsünde okullardır. Verdikleri diplomalar aynı düzeydedir. İki okul da İtalyan Diploması (Maturità) verir. Tek fark bizim okulumuzun İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) nezdinde “Özel Okul” statüsünde olmasıdır, diğer İtalyan Lisesi ise “Devlet Okulu” statüsündedir. 

2.    Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi hangi müfredatı okutuyor?

Okulumuz hem Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) müfredatını hem de İtalyan müfredatını okutmaktadır. 

3.    İtalyan Diploması (Maturità) sistemine nasıl dahil olunuyor?

9. sınıfa gelen tüm öğrencilerimiz Maturità sistemine otomatik olarak dahil edilmektedir. Öğrencilerimize her dönem sonunda Türk ve İtalyan karnesi olmak üzere iki ayrı karne verilmektedir. 

4.    Maturità Diploması alma şartları nelerdir?

Her sene sonunda tüm derslerin ortalamasının 50 puan üzerinde olması gerekmektedir. Devamsızlıklar, ders saati üzerinden hesaplanmakta ve kanaat notunu etkilemektedir. 12. sınıf sonuna kadar tüm şartları sağlayan öğrenciler, 12. sınıfın sonunda İtalya’dan gönderilen öğretmenlerden oluşan bir komisyon tarafından sınava tabi tutulmaktadırlar. Detaylar için okulumuzun web sitesindeki EĞİTİM sekmesinden Maturità bölümüne giriş yapınız. 

5. Okulunuzda İtalyanca yeterlilik sınavlarına yönlendirme yapılmakta mıdır?

Okulumuz 9. sınıftan itibaren öğrencilerini İtalyanca yeterlilik sınavına yönlendirmektedir. 

6. Öğrencilerin İtalya’daki Üniversitelere girebilmek için hangi İtalyanca yeterlilik seviyesine sahip olması gerekmektedir?

İtalya’daki Üniversitelerde İtalyanca eğitim alabilmek için B2 seviyesinde İtalyanca Dil sertifikasına sahip olmak gerekmektedir. 

7. Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesinden mezun olurken İtalyan üniversitelerine giriş için okul öğrencilere yardımcı oluyor mu?

Evet. İtalya’daki üniversitelerin tanıtımı, seçimi ve başvuruları esnasında okulumuzda İtalyan öğretmenler tarafından gerekli rehberlik ve yönlendirmeler yapılmaktadır. Tüm bürokratik işlemler için destek verilmektedir. Dilerseniz “İtalya’da Üniversite” sunumumuzu inceleyebilirsiniz. 

8. Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi, öğrencilerini Yüksek Öğretim Kurumu (YKS) sınavlarına (TYT/AYT) nasıl hazırlıyor?

Okulumuz lise boyunca Milli Eğitim Bakanlığının tüm müfredatını uygulamaktadır. 11. sınıftan itibaren belirli derslerde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) yönelik ek çalışmalar ve deneme sınavları yapılır. Okulumuzun web sitesinde EĞİTİM sekmesinde bulunan Yükseköğretim Kurumları Sınavı  sunumunu inceleyebilirsiniz.

Okulumuzun rehberlik servisi yurt içi üniversite danışmanlığını sürdürmenin yanı sıra mesleki bilgilendirme ve kariyer planlama konularında da öğrencilerle bireysel ve toplu görüşmeler yapmaktadır. Üniversitelere tanıtım gezileri düzenleyerek öğrencilere farklı pencereler açmaktadır.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi mezunlarının üniversitelere dağılımını incelemek için lütfen okulumuzun web sitesinde LİSEMİZ sekmesinde bulunan MEZUNLARIMIZIN BAŞARILARI sayfasını ziyaret ediniz.

9. 2023-2024 Eğitim Öğretim Dönemi için okulunuzun kayıt puanları nelerdir?

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesine yapılacak öğrenci kayıtları, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan merkezi Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yönergelerine göre oluşturulacak kayıt puanlarına göre yapılır. Okulumuzun web sitesinde bulunan kayıt sekmesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı için okulumuza kayıt yaptıran öğrencilerimizin tavan ve taban yüzdelik dilimleri aşağıdaki gibidir;

 • Tavan puan yüzdelik dilim : 3,44
 • Taban puan yüzdelik dilim : 6,34 

10.  Okulunuzun ders saatleri nasıldır?

Okulumuz saat 08.00’de başlayıp 15.00’te bitmektedir. Her ders saati 45 dakikadır. 

11.   Okulunuzda ders dışında hangi etkinlikler yapılmaktadır?

Okulumuzda farklı konularla ilgili kulüpler bulunmaktadır. Her kulüpte farklı etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz ise şöyledir: 

 • Hazırlık Sınıfları Geleneksel Tanışma  Yemeği
 • Spor ve Sağlık Haftası
 • Galileo Galilei Bilim Haftası
 • İtalyanca Dil ve Kültür Haftası
 • Venedik Karnavalı
 • Spaghettata (12. Sınıflarımıza Veda)
 • Open Day (Tanıtım Günü)
 • Sinema Gecesi
 • Okul Korosu
 • Ex-Alunni (Mezunlar Günü)
 • Diploma Töreni ve Balo
 • Yurt İçi ve Yurt Dışı Kültür ve
 • Eğitim Gezileri 

12.  Hazırlık sınıfını okumak mecburi midir?

İtalyanca yeterlilik B1 sertifikası olan öğrenciler, okulun her sene belirlediği kontenjan ve Liseye Geçiş Sınav (LGS) puanı dahilinde Hazırlık sınıfını atlayarak 9. sınıfa geçme hakkına sahip olurlar. 

13.   Okulunuzda okutulan yabancı diller hangileridir?

Anadil olan İtalyancanın yanı sıra İngilizce ve Latince eğitimi de verilmektedir. 

14.  Burs veriyor musunuz?

Okulumuzun mevcudunun %3’ü kadar öğrenciye bir Eğitim Öğretim yılı için %100 ücretsiz okuma hakkı tanınmaktadır. 

15.   Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesinin yatılı bölümü var mıdır?

Okulumuzun yatılı bölümü bulunmamaktadır.