Galileo Galilei İtalyan Lisesi Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Galileo Galilei'nin izinde

Mayısın ilk haftası olan gezi haftamızda bu yılki gezi projemizin amacı Galileo Galilei'nin doğduğu, büyüdüğü, öğretmenlik yaptığı, araştırmalarını ve deneylerini gerçekleştirdiği, engizisyon mahkemesinde hüküm giydiği, ev hapsini sürdürdüğü ve öldüğü yerleri tek tek gezip, bilgi edinmekti. Her detayı rehberler eşliğinde gezip kendisi için önemli yerlere gittik. Pisa'da doğduğu ve büyüdüğü evleri, okuduğu ve sonrasında öğretim görevlisi olarak döndüğü Pisa Üniversitesi'ni gezdik. Üzerinde deneyler yaptığı Pisa kulesine çıktık.

Matematik kürsü başkanı olarak 18 yıl görev yaptığı Padova Üniversitesi'ni gezdik, eğitim verdiği salon olan "Aula Magna"da sıralara oturduk, çok heyecan verici deneyimler yaşadık. Roma'da yargılandığı senato binasına girdik, cezasının okunmasından önce beklediği küçük odayı, cezanın okunduğu salonu ve senatonun bunun gibi tarihi yerlerini parlamenterler tarafından gezdirilerek tanıdık. Roma'da ev hapsinde yaşadığı sürece kaldığı evi gezdik, odasını inceledik.

En son olarak da Floransa'da öldüğü eve gittik. Üzücü olan hikayesini bir kez de oradaki rehberden dinledik. Cezasını çekmek üzere 9 yıl kaldığı Floransa'daki evin bahçesinde ne gibi sebze ve meyveler ektiğini, üzüm bağıyla ilgilenip şarap ürettiğini, uzun yıllar 300 metre uzaklıkta bir manastırda yaşayan kızı Maria Celeste'ye olan düşkünlüğünü ve onunla sık sık mektuplaştığını, bilimsel çalışmalarını sürdürdüğünü, çalışmalarını burada devam ettirirken, muhtemelen güneşe uzun süre bakmasından dolayı kör olduğunu ve ömrünün son 4 yılını kör olarak geçirdiğini rehberimiz bize bir bir anlattı.

Gezi süresince öğrendiklerimizle Galileo Galilei gibi önemli bir ismin hayatı hakkında çok önemli detaylar öğrendik. Onu daha yakından tanıdık. Yaptığı çalışmaların günümüzde kullandığımız çok şeyin temelini oluşturduğunu öğrenmek heyecan vericiydi.

Mesela;

Tam bir dahi olan Galileo'nun Newton'dan çok önce Pisa kulesinin en üst katından çeşitli ağırlıklarda objeler atmak suretiyle yer çekimi üzerine deneyler yaptığını biliyor muydunuz?

Peki; Galileo Galilei'nin öldüğü gün Newton'un doğduğunu biliyor muydunuz?

Şaşırtıcı değil mi?

Biz bunun gibi çok enterasan detaylar öğrendik. Öğrenmeyi bırakmayacağız, araştırmalarımıza, onu anlamaya devam edeceğiz. Başka bir eğitici gezide buluşmak dileğiyle... Bilimle kalın...

Galileo'nun hayatı üzerine okul gezisi sunumu için tıklayınız