Galileo Galilei İtalyan Lisesi Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Deniz BAŞBUĞ

Ben tenisle henüz dokuz yaşında iken tanıştım.

İlk başladığımda tenis derslerinde çok sayıda insan olduğu için kendimi pek geliştirememiştim. Ama o günden bu yana kesintisiz sevmeye ve azimle oynamaya devam ettim.

Belirli bir seviyeden sonra derslerde birebir eğitim almaya başladım ve bu sayede tenisle ilgili çok daha fazla şey öğrendim ve kendimi olabildiğince geliştirdim.

Sıfırdan başladığımda hiçbir teknik bilgim yok iken şuan neredeyse tüm terimleri ve hareketleri biliyorum. Yine başlarda tenis raketinin nasıl tutulduğunu bile bilmezken artık maçlar için performans takımına hazırlanıyorum.

Tenis basit görünümünün aksine öğrenme süreci uzun ve zor olan bir spor. Zamanla öğrendiğiniz her şey bir refleks, bir alışkanlık olarak kortta hareketlerinize yansır. Sanılanın aksine teniste kollardan çok ayaklarınız çalışır. İyi bir vuruş, iyi bir duruşla mümkün olur ve kortun tamamına hâkim ve hızlı olmanız gerekir. Bu da ancak sürekli ve sıkı bir çalışma ile kazanılan kondisyonla gerçekleşir. Bunun için maça hazırlanan tenisçiler genelde sabah 1,5 saat, öğleden sonra 1,5 saat çalışma yaparlar. 

Eğer teniste başarılı olmak istiyorsanız sabır ve emek gerek. Okulumuzun sayfasına bu yazıyı yazmaktan mutluluk duyuyorum.

Kısa hikâyemi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler…

Deniz BAŞBUĞ